Култура
Отворена „Светосавска недеља" у Врању
26. Јануар 2021 - 19:33Тадиционална културно-просветна и духовна манифестациjа „Светосавска недеља" у Врању свечано је отворена обраћањем градоначелника Слободана Миленковића и отварањем изложбе „200 година цркве Успениjа Пресвете Богородице у Собини" у галериjи позоришта.
Светосавска недељa се у Врању организује пуне три деценије, рекао је отварајући манифестациjу градоначелник и додао да је Врање једини град у земљи који се може похвалити тако дугом традицијом организованог прослављања Светог Саве.
Завештање Светог Саве
26. Јануар 2021 - 19:24Програмски садржај овогодишње Светосавске недеље у Суботици употпунило је књижевно вече одржано у суботу, 23. јануара 2021. године. Представљена је књига под наловом „Завештање Светог Саве”, новинара и публицисте Луке Мичете.
Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације
25. Јануар 2021 - 9:16У Историјском архиву града Новог Сада, 22. јануара 2021. године, отворена је изложба „Страдање православних свештеника током Шајкашко-новосадске рације”, посвећена свештеницима који су побијени у Погрому (Шајкашко-новосадској рацији) у јануару 1942. године.
Светосавска недеља у Суботици
25. Јануар 2021 - 9:13У Задужбини Душана Радића у Суботици, у просторијама Српског културног центра Свети Сава, у четвртак, 21. јануара 2021. године, свечано је отворена, двадесет и девета по реду, Светосавска недеља.
Сакрална архитектура Бањалучке епархије
24. Јануар 2021 - 18:14Монографија Сакрална архитектура Бањалучке епархије на њеном садашњем простору од Миланског едикта до краја средњег вијека штампана је поводом 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве и 120 година од оснивања Бањалучке епархије. Издавач је Архив Републике Српске и Удружење архивских радника Републике Српске, а издавање је помогао Републички секретаријат за вјере Владе Републике Српске.
Аутори монографије су Славољуб Лукић, доктор теологије, Бојан Вујиновић, мастер археологије, и Марко Јанковић, мастер историје. Монографија је подијељена на четири цјелине: „Црквене прилике на подручју садашње Бањалучке епархије од апостолског доба до Берлинског конгреса 1878. године”, „Базилике на простору садашње Бањалучке епархије”, „Активни манастири” и „Угашени манастири – манастиришта и црквишта”. Свако од поглавља је заокружена цјелина и може стајати самостално.