Музеј манастира Велућа
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа крушевачког г. Давида, уочи Ваведења Пресвете Богородице, 3. децембра 2023. године, свечано је освећен и отворен Музеј манастира Велућа.
Стална поставка у Музеју приказује дугу и богату историју велућске светиње посвећене Ваведењу Богородичином, која од свог оснивања у другој половини 14. века па до данас живи активним црквеним животом и негује непрекидни монашки подвиг. Бројни монаси, монахиње и свештеници су са тог места узносили своје молитве Богу и Мајци Божјој за себе, свој народ и читав свет. Свако од њих оставио је свој траг у манастиру Велућу и у духовном и у материјалном смислу. Њима у част, али и да се њихов монашки подвиг, мученичка жртва за веру, трудољубље и њихова непоновљива и оригинална уметничка дела сачувају за времена која долазе, основан је Музеј манастира Велућа.
У Музеју манастира Велућа чувају се старе фотографије, иконе, црквени сасуди, одежде и богослужбене књиге које сведоче о богослужбеном и подвижничком животу у тој светињи кроз векове. Музеј чува сећања и сведочанства о мученичком подвигу свештеномученика велућског Душана Поповића, који је у својој 32. години живота на плећима поднео Христове муке, крст Христов и страдања. Осуђен је без кривице од стране комуниста и 10. децембра 1944. године зверски убијен. Такође, у Музеју манастира Велућа налази се збирка слика игумана Пимена Кнежевића и збирка икона схимонахиње Нине (Димитријевић), која је живела и радила у манастиру Велућу читавих седам деценија и за собом оставила многобројна вредна дела из области иконографије. Музеј манастира Велућа садржи и ручно израђене предмете које су монахиње израђивале и користиле у свакодневном животу у времену када су биле упућене да све ручно израђују, што сведочи о њиховом трудољубљу и несебичном подвигу. У оквиру музеја налази се и лапидаријум, збирка делова камене пластике из 14. века која сведочи о богатој моравској архитектури цркве Ваведења Пресвете Богородице у манастиру Велућу.
Чин освећења и отварања Музеја манастира Велућа, у име Преосвећеног Епископа крушевачког г. Давида, извршио је протојереј-ставрофор Драги Вешковац уз саслуживање архимандрита Дамаскина, игумана манастира Наупаре; јеромонаха Сергија (Радивојевића); протојереја-ставрофора Милосава Егерића, архијерејског намесника трстеничког; јереја Милутина Михајловића, пароха велућског; ђакона Ненада Матића; уз молитвено присуство бројног свештенства, монаштва и верног народа. Својим појањем догађај је увеличао црквени хор манастира Велућа „Ваведење“.
игуманија манастира Велућа м. Теодора (Спасојевић)