Једанаест година од упокојења владике Хризостома

Објављено 16.12.2023
Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније началствовао је 16. децембра 2023. године светом архијерејском Литургијом у манастиру Рујну крај Ужица.

Преосвећеном Епископу саслуживало је монаштво и свештенство из више епархија Српске Православне Цркве чиме је литургијски обележена једанаест година од упокојења блажене  успомене Епископа жичког Хризостома, који у рујанској светињи почива ишчекујући васкрсење мртвих и живот будућег века. На крају свете Евхаристије служен је помен крај гроба владике Хризостома који се упокојио 18. децембра 2012. године, на празник Преподобног Саве Освећеног, у раним јутарњим часовима, у Епископском двору у Краљеву.

Епископ Хризостом (Столић) је рођен 1939. године у Руми, где је завршио основну и средњу школу. По завршетку средње школе одлази у манастир Дечане, где је замонашен и рукоположен у чин јерођакона и јеромонаха од стране тадашњег епископа рашко-призренског Павла. Године 1966. одлази у Америку, где је на Богословској академији Свете Тројице у Џорданвилу дипломирао из литургијског богословља. По завршеним студијама служио је као парох у српским храмовима у Чикагу и околини. Испуњавајући свој монашки завет одлази у Свету Гору, у манастир Хиландар, где је провео двадесет година. Ту је произведен у чин архимандрита од стране Патријарха цариградског Димитрија. Као запажен монах био је први епистат (протос) Свете Горе у два наврата. У манастиру Хиландару је вршио дужност библиотекара. На том послушању он се стално духовно развијао, узрастајући и у молитвеном подвигу и интелектуално. Плод његовог рада у библиотеци јесте књига Светачник, у два тома, коју је написао и објавио на српском језику, а приредио је и Литургију Светог апостола Јакова у преводу на српски језик.

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве, на свом редовном заседању од 14. до 24. маја 1988. године у Београду, изабрао је архимандрита Хризостома за Епископа западноамеричког. Епископ Хризостом је управљао том епархијом до 1992. године, до избора за Епископа банатског. У тој епархији, поред обнове епископског двора, више храмова и црквених здања, у непосредној близини Вршца подигао је и манастир Средиште. Такође, развио је велику издавачку делатност. Године 2003. изабран је за Епископа жичког. Устоличење у трон епископа жичких у манастиру Жичи извршио је Патријарх српски Павле.

Као Епископ жички, владика Хризостом је, уз свеукупну архипастирску службу, покренуо снажну градитељску, а поврх свега издавачку делатност. Епархија је добила нови Епархијски центар у Краљеву како администрација и друге делатности не би ометале монашки живот у Жичи. Обновио је запустеле манастире и осветио многе нове цркве, све у славу Божју и на духовну корист благочестивог народа те Богом спасаване епархије, у којој су столовали такви архијереји као што су Јефрем (Бојовић), Свети владика Николај, Герман (потоњи Патријарх српски), Василије (Костић) и Стефан (Боца). Владика Хризостом је обновио предратни часопис Жички благовесник и покренуо издаваштво, објављујући издања литургијске, богословске и историјске садржине. Дуго година био је уредник Календара Црква, гласила Светог Архијерејског Синода. Био је члан Комисије Светог Архијерејског Синода за припрему издања Служебника, Србљака и других богослужбених књига. Као приређивач објавио је на српском језику Свето Јеванђеље, Апостол, Архијерејски чиновник, као и дванаест томова Минеја.

Извор: Епархија нишка



 

Више из категорије