Срби у Босанској Крајини - сеобе, ратови и страдања
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког г. Сергија у Парохијском центру „Јањска кућа“ покрај храма Рођења Пресвете Богородице у Стројицама 28. септембра 2024. године отворен је научни скуп „Срби у Босанској Крајини - сеобе, ратови и страдања“.
Уводним поздравом присутнима се обратио протопрезвитер Бране Миловац, иницијатор скупа, који је заблагодарио Његовом Преосвештенству Епископу бихаћко-петровачком г. Сергију на благослову и подршци да се важан научни скуп одржи. Поздравним речима учесницима скупа се затим обратио Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије који је истакао значај симпосиона који поред историјског има и велики духовни значај за целокупну Епархију бихаћко-петровачку, њено свештенство и верни народ. Владика је изразио жељу да се слични скупови одржавају што чешће како би њихов допринос био што плодотворнији.
После уводних речи организатора и поздравног слова епископа Сергија приступило се излагању и разрађивању различитих историјских тема у три сесије у којима су угледни професори универзитета из Републике Србије и Републике Српске изнели чињенице о страдању српског народа на територији Босанске Крајине и остале факторе који су директно или индиректно утицали на судбину српског народа. Учешће на научном скупу у виду излагања реферата узели су: проф др Персида Лазаревић Ди Ђакомо, Универзитет „Г. д Ануцио Кјети-Пескара“; др Нино Делић, Историјски институт, Београд; проф др Бошко Бранковић, Философски факултет, Бања Лука; проф др Боривоје Милошевић, Философски факултет, Бања Лука; др Предраг Вајагић, научни сарадник, Министарство просвете Републике Србије; проф. емеритус др Момчило Сакан, Универзитет одбране, Београд; протопрезвитер Бране Миловац, Саборни храма Светог великомученика Георгија, Нови Сад; г. Владимир Бурсаћ, Фондација „Заборављени коријени“, Источно Сарајево; ма Драгослав Илић, Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, Бања Лука; др Милан Гулић, научни саветник, Институт за савремену историју, Београд; ма Немања Вујић, докторанд на Философском факултету у Новом Саду.
На самом крају научног скупа приступило се дискусији на теме излагања, а затим извођењу закључака који ће за крајњи циљ имати издавање зборника радова како би се тим путем од заборава сачувала жртва коју су подносили наши преци, полажући своје животе у различитим периодима и епохама историје.
Духовно-научни скуп окончан је светом Литургијом коју је у недељу по Воздвижењу Часног крста, 29. септембра 2024. године, служио Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије у манастиру Глоговцу. Саслуживали су: игуман Јеротеј; протопрезвитери-ставрофори Симо Шумар, Михајло Маријанац, Петар Миловац, Маринко Радмило и Радослав Станковић; протопрезвитери Бране Миловац, Митар Керлец и Жељко Ракита; презвитер Петар Плавшић и протођакон Немања Рељић.Извор: Епархија бихаћко-петровачка