Епархија будимска: Јубилеј и слава у Печују
У суботу пред празник Светих Отаца Првог Васељенског Сабора, 31. маја 2025. године, у Печују, граду са ранохришћанском традицијом, свечано је прослављен велики јубилеј целог хришћанског света – 1700. година од Првог Васељенског Сабора који је одржан у Никеји 325. године.
Његово Високопреосвештенство Митрополит будимски г. Лукијан је служио свету Литургију на темељима базилике из 4. века која се налази у оквиру археолошког и музејског центра „Cella Septichora“ познатог по ранохришћанским старинама из 4. века као што су базилика, гробнице и рано зидно сликарство. Саслуживали су: архимандрит Методије, игуман манастира Српског Ковина; протосинђел Варнава, секретар Епархије будимске; синђел Митрофан, духовник манастира Грабовца; протонамесник Јован Бибић, парох сантовачки; јереј Милан Ерић, парох печујски; протођакон Андраш Штријк; и ђакон Стефан Милисавић. У току свете Литургије, узнесене су молитве Господу на црквенословенском, српском, грчком, мађарском и латинском језику, а такође је прочитан и Никејски символ вере у спомен на Први Васељенски Сабор.
Високопреосвећени Митрополит се на крају свете Литургије обратио сабранима подсетивши на значај Првог Васељенског Сабора који је ударио темеље данашњој Цркви и пројавио саборност, тј. јединство цркве на васељенском нивоу:
„Први васељенски сабор је, дакле, хришћанској Цркви поставио јасне темеље по питању учења, исповедања вере, али и по питању институционалне организованости Цркве о чему нам сведоче канони овог Сабора и управо је у томе његов немерљив значај на васељенском нивоу. Први Васељенски Сабор је био заправо пројава саборности хришћанске Цркве и образац постизања јединства по свим важним питањима црквеног живота. Он је био пројава речи да будемо сви једно у Господу. Међутим, почеци саборности јесу и увек ће бити искључиво у светој Литургији као заједници многих сједињених истом вером у Бога, а који се на врхунцу свете Литургије сједињују управо са самим Господом Исусом Христом причешћујући се његовим Телом и Крвљу. Православна Црква је установила празник Светих Отаца Првог Васељенског Сабора који се увек обележава у недељу пред Духове, односно у седму недељу по Васкрсу. Ове године Недеља Светих Отаца Првог Васељенског Сабора се слави 1. јуна, а ево ми у сусрет празнику Светих Отаца на овом древном и светом месту, благодарећи доброти Бискупа печујског и управе Града Печуја и овдашњим домаћинима, творимо дело спасења, Христово дело, свету Литургију кроз коју нам се Тајна над тајнама, Тело и Крв Христова дају и тако постајемо причасници Царства Небеског. Нека би дао Господ да се по узору на Свете Оце Првог Васељенског Сабора и ми сабирамо тамо где је Христос увек присутан, а то је на светој Литургији и да на тај начин пројављујемо саборност и јединство како међу нама, тако и нас самих са Христом Господом. Амин.“
Овом приликом на поклоњење су донесене мошти Светог Атанасија Великог, сведока и активног учесника Првог Васељенског Сабора и једног од највећих теолога хришћанске Цркве. Такође, на целивање је изнесена и икона Светих Отаца Првог Васељенског Сабора посебно насликана за ову прилику. На самом крају Његово Високопреосвештенство је захвалио Бискупији печујској и Граду Печују, а Ранохришћанском археолошком и музејском центру „Cella Septichora“ као домаћинима сабрања уручио је захвалницу Епархије будимске. Прослави великог хришћанског јубилеја 1700. годишњице од Првог Васељенског Сабора присуствовали су Бискуп печујски г. Ласло Фелфолди, градоначелник Печуја г. Атила Петерфи, конзул Републике Србије у Будимпешти гђа Светлана Станковић, председник Привредне коморе Војводине г. Владимир Гак и др Предраг Мандић испред Црквене општине печујске. Овом приликом Високопреосвећени Митрополит је са свештенством обишао археолошко налазиште и музеј хришћанских старина, као и катедралну цркву у Печују.
У недељу Светих Отаца Првог васељенског сабора, 01. јуна 2025. године, свечано је прослављенa храмовна слава у Печују. У храму Светих Андроника и Јуније свету архијерејску Литургију је служио Његово Високопреосвештенство Митрополит будимски г. Лукијан уз саслужење протојереја Благоје Катића, протосинђела Варнаве, протонамесника Зорана Живића, синђела Митрофана, протонамесника Јована Бибића, протођакона Андрашa Штријка и ђакона Стефана Милисавића, уз молитвено учешће монахиња манастира Грабовца и верног народа.
О прочитаном одломку из светог Јеванђеља и значају празника Светих Андроника и Јуније беседио је свештеник Благоје Катић из Петроварадина. На крају свете Литургије, Високопреосвећени Митрополит је благословио славске дарове. Свештеник Милан Ерић, парох печујски, захвалио је Високопреосвећеном Митрополиту на благослову и очинском старању о српској парохији у Печују. Његово Високопреосвештенство је затим благословио сабрани народ, а затим је говорио о значају литургијског сабрања верног народа у којем сви заједничаримо са самим Господом, причешћујући се Његовим Телом и Крвљу. Високопреосвећени Митрополит је такође похвалио труд и рад свештеник Милана Ерића и његове домаће цркве уз речи захвалности за све што чине у Печују и околним филијалним парохијама.
Прослави храмовне славе су присуствовали амбасадор БиХ у Мађарској гђа Биљана Гутић Бјелица, заменик градоначелника Печуја г. Заг Габор и заменик градоначелника Новог Сада г. Петар Ђурђев.
Извор: Епархија будимска