15 година од блаженог уснућа Патријарха румунског Теоктиста

Published On: 28/07/2022

Помен блаженопочившем Патријарху румунском Теоктисту биће служен 30. јула 2022. године, поводом 15 годишњице од његове смрти, у његовом родном граду Точиленију, округ Ботошани.

Патријарх Теоктист – у свету Теодор Арапасу – рођен је 7. фебруара 1915. године као десето дете у породици Димитрија и Маргиоале Арапасу. Пет по реду Патријарх румуснки ступио је 1928. године у манастир Ворону , а затим је 1931. године прешао у у манастир Њамцу. Монашку богословију у манастиру Церници завршио је 1940. године. Замонашен је 6. августа 1935. године добивши име Теоктист. Рукоположен је 4. јануара 1937. године у јерођакона. Године 1940. уписао се на Богословски факултет у Букурешту, где је дипломирао 1945. године. Паралелно, обављао је разне административне функције у оквиру Архиепископије букурештанске, а 1. марта 1945. године премештен је у Епархијски центар у Јашију. Рукоположен је у јеромонаха 25. марта 1945. године, а у чин архимандрита 1946. године. Дужност великог еклисијарха у Митрополијској катедрали у Јашију и егзарха манастира Архиепископије Јашија обавља од 1946. до 1948. године. Током овог периода похађао је курсеве Факултета књижевности и филозофије у Јашију.

За викарног Епископа ботошанског изабран је 28. фебруара 1950. године, хиротонисан је 5. марта исте године. Обављао је дужности секретара Светог Синода, ректора Универзитетског богословског института у Букурешту (1950-1954), руководио је разним секторима у Патријаршијској управи. За Епископа арадског изабран је 28. јула, а постављен 16. септембра 1962. године. Обављао је и дужност администратора Епархије Орадеје. У чи Архиепископа крајовског и Митрополита олтенског устоличен је 25. фебруара 1973. године, а за Архиепископа јашког и Митрополита молдавско-сучавског изабран је 25. септембра. Од јула 1980. до јануара 1982. године служио је и као администратор Митрополије ердељске. После смрти патријарха Јустина (31. јула 1986. године) обављао је дужност мјестобљуститеља Патријарашкоф трона, а 9. новембра 1986. је изабран за предстојатеља Румунске Православне Цркве. Устоличен је 16. новембра исте године.

Велика је заслуга патријарха Теоктиста за живот Цркве у време комунистичке диктатуре. Одржао је јединство Румунске Православне Цркве. Био је отворен за дијалог, па је 1999. године у Букурешту примио папу Јована Павла Другог. После 21 године на челу Румунске Православне Цркве, патријарх Теоктист је уснуо у Господу 30. јула 2007. године.

Извор: basilica.ro

Најновије вести