Митрополит Јоаникије на Михољској Превлаци рукопроизвео јеромонаха Василија у чин протосинђела
Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је служио 21. јуна 2026. године свету Литургију у манастиру Светих архангела Михаила и Гаврила на Михољској Превлаци.
Пре почетка свете службе Божје оденуо је у искушеничку расу Луку Јоксимовића, а у току службе рукопроизвео јеромонаха Василија у чин протосинђела. Честитајући протосинђелу Василију на високом одликовању, митрополит Јоаникије је казао да је он као млад човек, са великом љубављу и спремношћу, дошао у манастир, прошао кроз добру проверу и припрему и замонашио се када је то било време и примио ђаконски и свештенички чин:
„И ту свету службу коју си примио и коју ти је Црква поверила, служио си часно, ревносно, са сваким успехом и са великом радошћу. Видели смо да се и ти радујеш овој светој служби коју си примио, светој и узвишеној, али и да се народ који се око тебе окупља радује и теби и тој светој служби. Видели смо твоје дарове: да ти је Бог дао да Божјом милошћу и Божјом благодаћу приводиш народ Божји у наручје Христово. Ово одликовање је могло бити и прије, могло је бити и касније. Најлепше кад је у време. И хвала Богу нека ти ово унапређење буде на подстрек, на укрепљење духовно, да још ревносније и још преданије и успешније служиш Господу и Његовој светој Цркви на твоје спасење, али и на спасење и братства које руководиш овде и народа који овде радо долази овој светињи и овом светом братству. Аксиос!“.
„Човеку је дато да се труди, а свима су нам даровани божански дарови, сваком на различите начине, али свима довољно и изобилно. И не може бити никакве зависти, ако хоћемо своје дарове да развијамо, а можемо их развијати колико год хоћемо само ако слушамо глас Божји и ако те своје дарове пронађемо у себи и ако хоћемо Господу да служимо“ рекао је митрополит Јоаникије.
Извор: Митрополија црногорско-приморска
Пре почетка свете службе Божје оденуо је у искушеничку расу Луку Јоксимовића, а у току службе рукопроизвео јеромонаха Василија у чин протосинђела. Честитајући протосинђелу Василију на високом одликовању, митрополит Јоаникије је казао да је он као млад човек, са великом љубављу и спремношћу, дошао у манастир, прошао кроз добру проверу и припрему и замонашио се када је то било време и примио ђаконски и свештенички чин:
„И ту свету службу коју си примио и коју ти је Црква поверила, служио си часно, ревносно, са сваким успехом и са великом радошћу. Видели смо да се и ти радујеш овој светој служби коју си примио, светој и узвишеној, али и да се народ који се око тебе окупља радује и теби и тој светој служби. Видели смо твоје дарове: да ти је Бог дао да Божјом милошћу и Божјом благодаћу приводиш народ Божји у наручје Христово. Ово одликовање је могло бити и прије, могло је бити и касније. Најлепше кад је у време. И хвала Богу нека ти ово унапређење буде на подстрек, на укрепљење духовно, да још ревносније и још преданије и успешније служиш Господу и Његовој светој Цркви на твоје спасење, али и на спасење и братства које руководиш овде и народа који овде радо долази овој светињи и овом светом братству. Аксиос!“.
„Човеку је дато да се труди, а свима су нам даровани божански дарови, сваком на различите начине, али свима довољно и изобилно. И не може бити никакве зависти, ако хоћемо своје дарове да развијамо, а можемо их развијати колико год хоћемо само ако слушамо глас Божји и ако те своје дарове пронађемо у себи и ако хоћемо Господу да служимо“ рекао је митрополит Јоаникије.
Извор: Митрополија црногорско-приморска
Најновије вести
23.06.2026 07:49
